OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Rozela a Kakariki

 

                           Rozely

 

Tieto pestrofarebné austrálske papagáje predstavujú nádhernú súčasť zbierky každého chovateľa. Ľahko sa rozmnožujú a môžu hniezdiť aj dva razy do roka. Dnes existuje niekoľko farebných mutácií, z ktorých najrozširenejšou je modrá forma. Ustálene páriky bývajú veľmi plodné, prinášajú potomstvo pravidelne viac ako 10 rokov. Môžu sa chovať v skupinách ale aj po pároch.

Potrava: podávajte im obyčajné semená,proso,krúpy,slnečnicu spolu so zeleným krmivom a ovocím.Nesmie chýbať sépiová kosť a vajcová zmes pri krmeni mlaďat.

Prístrešie: sú to otužilé vtáky takže ich môžete chovať v záhradnom aviáru kde sa vyníma ich pestré sfarbenie. DÍžka aviára by mala mať najmenej 3,6 m, kde môžu lietať a precvičovať svojú kondíciu.

Rozmnožovanie: páriku poskytnite hlbokú búdku a mäkký materiál na jej vystlanie.Dávajte pozor aby samček nebol veľmi agresivný na samičku- niektoré jedince sú veľmi agresívne.Netreba ich súriť do párenia lebo sú reproduktívne viac ako 10 rokov. Sú schopné rozmnožovať sa už od 11 mesiaca svojho života no je lepšie počkať do veku 18 mesiacov kým lepšie vyspejú. Počet nakladených vajec je 4-7 niekedy viac.Inkubácia vajíčok trvá 21 dní a mlaďatá opušťaju hniezdo vo veku 35 dní. Mladé vtáky majú zelenkasté perie.

Vonkajšia charakteristika: dížka tela je od 30 - 36 cm. Majú široký chvost preto sa im hovorí aj široké chvosty.Ich perie je žiarivo sfarbené od červenej cez žltú,modrú,zelenú,čiernu a iné. Vonkajšia strana krídel je modrá a majú charakteristickú vlnovku pre všetky druhy.Rozmery krúžky sa pohybujú rôzne podľa druhu rozely. Mal by mať 5,0-6,0 mm.

 

                                    Druhy                                             Rozela penant

Veľkostne je zavalitejšia a mohutnejšia ako jej blízka príbuzná Rozela pestrá. Celý rod Platycercus sú vynikajúcimi letcami a obratne šplhajú. Penanti nie sú výnimkou, preto im poskytneme dostatočne dlhú voliéru. Len v takejto môžeme pozorovať ich plachtivý let s dokonalou a rýchlou zmenou smeru. Rozdiel je medzi oboma pohlaviami dobre rozoznateľný. Samec sa pozná podľa celkovo mohutnejšej postavy a má hranatejší tvar hlavy. Samec jasne dominuje v správaní a tým dáva najavo, kto je pánom voliéry. Rod Platycercus sa výborne aklimatizoval v našom podnebí, preto ich môžeme nechať vonku aj cez zimu. Postupný prechod z chladného počasia na teplejšie jarné stimuluje vtáky k hniezdeniu. V priemere znáša Rozela penant 4-5 vajec.   

 

    

 

 

 

    Rozela pestrá

Sú najobľúbenejšou formou hneď po penantoch.Samce sú šarlátovočervené s bielymi škvrnami na lícach, čiernou kresbou na krídlach, modrými krídlovými krovkami, zelenožltým bruchom a modrým chvostom. Samice maju hnedé obočie a špinavobiele škvrny na lícach. Mláďatá sú celkove bledšie vyfarbené. Majú stredne zvučný hlas, klokotavý až flautovitý. Ich chov je problémovi, lebo vtáky neakceptujú každeho partnera. Sú  slabo učenlivé. Znášajú 4-6 vajec.

  

 

 

   Rozela žltohlavá

Jej hlava je bieložltá s modrou obrubou, hruď i brucho modré, na krídlach čierna kresba. Samica je sfarbená menej intenzívne. Mláďatá sú tiež bledšie sfarbené, s hnedočervenou hlavou. Ľahko ju možno skrotiť. Vták chovaný jednotlivo sa stáva závisli na človeku. Je ťažké odlíšiť samca od samice. Samica znáša 4-7 vajec, z ktorých sa po 20 dňoch liahnu mláďatá. Hniezdo opúšťajú vo veku asi 4 týždne. Počas hniezdenia sú veľmi agresívne a môžu menšie druhy poraniť. Veľmi rád sa kúpe tak by ste im mali dávať každý deň čistú vodu.

     

 

 

 

Rozela žltolíca