OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Základná starostlivosť

             Starostlivosť na začiatku

 

Vtáky si môžete kúpiť aj bez toho, že by ste ich videli vopred. Dostanete ich cestnou,leteckou alebo železničnou dopravou. Najlepšie je však zájsť osobne pre vtáka k chovateľovi. Platí to najmä pre vystavné vtáky.

Keď ste sa rozhodli kúpiť si vtáčiky, pripravte si vhodnú prepravku, v ktorej si ich prinesiete domov. Pre malé nedeštruktívne vtáčiky je vhodná aj kartonová škatuľa. Prepravka by mala byť malá aby sa v nej vták neporanil pri pokuse o lietanie.

 

Udomácňovanie:

Pre nového vtáka pripravte všetko vopred čo sa len dá. Prístrešok má byť čistý a vybavený bidlami. Voda na pitie, ale aj jedlo.Ak chcete umiestniť čo i len jedného vtáka do ustálenej skupiny, nezabudnite na krátke obdobie karantény. Vták môže byť nakazený nejakou chorobou alebo parazitmy. Presvedčte sa či prijíma potravu, keď bude umiestnený do voliéry medzi ostatné vtáky. Dvojtýždňová karanténa vám umožní dôkladne ošetriť vtáka, zbaviť ho vonkajších a aj vnútorných parazitov. Potom ich už môžete pustiť medzi ostatné vtáky. Musíte dávať pozor aby neboli na nového vtáka agresívne staršie vtáky.

 

Krotenie:

Jednou z výhod umelo odchovaných vtákov je to že sa neboja ľudí. Pri opatere prirodzene plachých vtákov je potrebné prekonať ich zábrany. Dajte im dva dni na udomácnenie a potom ich posmeľujte do jedenia, tak že im budete priamo z ruky ponúkať ovocie. Ak už bude vták priemerne krotký, začnite si s ním vytvárať puto, tým že sa budete s ním hrať a škrabkať ho na temene hlavy. Neskôr začnite učiť vtáka nejake slova ako jeho meno,miesto kde býva - to pre prípad keby vam uletel. Vety a slovíčka treba rozdeliť na menšie úseky. Keď sa vtákovi podari úspešne zopakovať prvú časť, pridajte druhú časť. Tak ho môžete naučiť nejaký veršík. Keď ho učíte rozprávať zabezpečte si ticho. Môžete mať niekoľko cvičení denne no nesmú presahovať 15 min. Za každé dobre vyslovené slovo mu dajte odmenu.Vták sa dokáže naučiť ľudskú reč ale aj napodobňovať zvuky ktoré počuje, napríklad zvonček.

 

Hračky pre papagáje:

Hračky sú dôležitou súčasťou klietky pre vtáka. Mnoho ľudí dáva do klietky s jedným papagájcom zrkadlo, ktoré mu poskytuje ilúziu, že má spoločníka. Problém je až vtedy keď príde na párenie a vták sa nemá s kým spáriť. Rebrík je oveľa funkčnejšia hračka, ktorá umožnuje vtákovi po nej behať hore-dolu a tak si precvičia svoju kondíciu. Aj jednoduché obyčajné predmety z domácnosti sa budú vášmu vtákovi páčiť. Najuspokojivejšou hračkou je pingpongová loptička. Dokážu ju odrážať zobákom. Dobrý je aj zvonček, keď sa ho dotknú tak začne zvoniť a budú to napodobňovať.